Poker online

Jedną z najbardziej znanych gier karcianych, w której grę wchodzą pieniądze jest poker. Dwie podstawowe informacje, od których należy zacząć, to iż najczęściej grę rozgrywa się jedną talią, która składa się z 52 kart oraz sposób, w jaki można osiągnąć wygraną: poprzez skompletowania najlepszego układu, albo tzw. blef.

Karty są odpowiednio uszeregowane (od wysokiej do niskiej). Zaczynając od najwyższej karty – Asa, następnie Król, Królowa, Walet, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, as. (As może mieć wartość wysoką lub niską, ale zwykle jest ona wysoka). Oprócz wartości kart, grupuje się je również na cztery kolory (pik, kier, karo i trefl) – żaden kolor nie jest wyższy niż inny. Celem jest zebranie najmocniejszego układu pokerowego, najmocniejszy układ, który zarazem jest najmniej prawdopodobny, wygrywa. Każdy układ pokerowy zawierają pięć kart. Kolejno, od najmocniejszego mogą wystąpić następujące z nich:

Poker: to tzw. Strit 5 kart w kolejności, na przykład 5-6-7-8-9, wszystkie w tym samym kolorze. Podobnie, jak w przypadku zwykłego strita, możesz mieć asa albo karty typu A-K-Q-J-10, tj. wysoki poker, albo 5-4-3-2-1, tzw. niski. Strit nie może jednak przeplatać się, w kombinacji typu K-A-2-3-4. As z wysokim pokerem nazywa się pokerem królewskim.

Kareta: to po prostu cztery karty o tej samej wartości. Jeśli są dwa lub więcej rąk, które się kwalifikują, wygrywa układ z mocniejszymi kartami. Zasada ogólna: jeśli dalej nie ma zwycięzcy, o wygranej decyduje najwyższa karta.

Full: to trzy takie same symbole i para, na przykład K-K-K-5-5. Jeśli zdarzy się, że gracze mają full, o wygranej rozstrzyga ten, kto ma silniejszą trójkę, a więc K-K-K-2-2 pokonuje Q-Q-Q-A-A, który pokonuje Q-Q-Q-J-J.

Kolor: układ, w którym wszystkie karty mają ten sam kolor, na przykład J-8-5-3-2, wszystkie pik. W przypadku remisu, należy kierować się zasadą mocniejszej karty.

Strit: to 5 kart w kolejności, na przykład 4-5-6-7-8. As może być wysoki (A-K-Q-J-T) lub niski (5-4-3-2-1). Strit nie może jednak przeplatać się, np. Q-K-A-2-3, nie jest stritem. W przypadku remisu, wygrywa układ z silniejszą kartą.

Jeśli dwie ręce mają tę samą wartość (AKQJT vs AKQJT), w takiej sytuacji pula jest dzielona.

Full: Trzy karty o dowolnej wartości, plus dwie inne karty, które nie są parą (inaczej byłby to Full House). Zasada silniejszej karty także znajduje tu zastosowanie w przypadku remisu.

Dwie pary: To dwie różne pary kart i piąta karta o dowolnej wartości. W przypadku remisu, wygrywa gracz z mocniejszą parą. 

Para: Jedna para plus trzy inne karty. Wysoka karta rozstrzyga o wygranej.

Wysoka karta: To każdy układ kart, który nie kwalifikuje się do powyższych. Jeśli nikt nie ma pary, wygrywa najwyższa karta. Jeśli wiele osób remisuje, uwzględnia się drugą najwyższą, a następnie trzecią najwyższą itd. Wysoka karta służyć może również do rozstrzygania remisów, w przypadku tych samych układów.

Jak wspomniano wcześniej, celem pokera online jest skompletowanie układu kart, możliwie najsilniejszego z powyższych. Przystępując do gry, obowiązuje stawka wejściowa, a następnie gracze rozpoczynają grę, dostając po dwie karty. Reszta kart ułożona jest na stole, a gracze podejmują decyzje dotyczące zakładów takie jak czekanie (wtedy kolejny gracz podejmuje działanie), stawianie, sprawdzenie, spasowanie (rezygnacja z udziału w puli), przebicie – gracz może przebić postawiony wcześniej zakład. W pokerze gracze muszą uwzględnić wiele aspektów gry. Nie opiera się wyłącznie na szczęściu, ale wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach.